Rząd chce dopłacać prywatnym uczelniom

Rząd chce dopłacać prywatnym uczelniom

Polska

Już za rok rząd może uruchomić dopłaty do dziennych studiów na prywatnych uczelniach. Dzięki temu studenci płaciliby znacznie niższe czesne.

Minister nauki Barbara Kudrycka przygotowała już projekt rozporządzenia w tej sprawie. – Dokument trafił do konsultacji w kancelarii premiera – potwierdza Bartosz Loba, rzecznik resortu. Jak podkreśla, dopłat z budżetu państwa nie dostawałyby wszystkie prywatne uczelnie, ale tylko te najlepsze: kształcące na wysokim poziomie, prowadzące badania naukowe i promujące swoją kadrę. 

Choć rozporządzenie nie mówi tego wprost, wyśrubowane wymagania spełniłoby zapewne nie więcej niż 20 prywatnych uczelni na ponad 350 istniejących. Teraz ledwie 12 prywatnych szkół wyższych ma uprawnienia do habilitowania doktorów, a studia doktoranckie prowadzą tylko 2. W ciągu roku czy dwóch te statystyki mają szansę poprawić się tylko nieznacznie. 

Skąd wiadomo, że uczelnie nie wydadzą ekstra funduszy np. na wynagrodzenia kadry naukowej? – Pieniądze trafiałyby do budżetów uczelni, ale mogłyby być wydane wyłącznie na obniżenie czesnego młodzieży – zastrzega Bartosz Loba. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: