Wykluczenie cyfrowe

Internetowa klęska Polski

Dziennik

Polska ma jeden z najniższych w całej Unii Europejskiej wskaźników dostępu do szerokopasmowego internetu – wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Wykluczenie cyfrowe grozi blisko 40 proc. Polaków, podczas gdy średnia unijna to zaledwie siedem procent. Gorzej niż u nas jest jedynie w Rumunii – czytamy w DZIENNIKU.

Unijni eksperci już od dawna podkreślają wagę dostępu do sieci. „Jest konieczny, by skutecznie walczyć z wykluczeniem cyfrowym, czyli degradacją społeczną części mieszkańców” – mówi jeden z rzeczników KE Martin Selmayr.

Na razie nie wiele wskazuje na to, by Polsce uda się szybko dogonić Zachód.

Według ekspertów z Komisji Europejskiej internet, a szczególnie ten szybki, niewymagający łącza telefonicznego i gwarantujący wygodne ściąganie danych, to równie podstawowe dobro jak telefony stacjonarne, i każdy obywatel Europy powinien mieć bezwarunkowo zapewniony do niego dostęp. Komisja zapowiada, że do 2010 r. szerokopasmowy dostęp do sieci zostanie wpisany do unijnej dyrektywy o usługach powszechnych. Gdy to nastąpi, państwa Unii w tym Polska zostaną zobowiązane do zagwarantowania go wszystkim swoim obywatelom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: