W całym kraju zainaugurowano rok akademicki

W całym kraju zainaugurowano rok akademicki

PAP – Nauka w Polsce

Dla ok. 2 mln studentów rozpoczął się rok akademicki. Pierwszy rok studiów rozpoczyna niemal 500 tys. osób na ok. 450 uczelniach, z tego 130 publicznych.

Podczas uroczystej inauguracji na Politechnice Warszawskiej prezydent Lech Kaczyński opowiedział się za tworzeniem flagowych kierunków (według planów rządu Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących – KNOW) oraz przeciw zniesieniu habilitacji.

Rektor PS prof. Włodzimierz Kiernożycki podkreślał w przemówieniu inauguracyjnym konieczność przeprowadzenia reformy w szkolnictwie wyższym. „To, że szkolnictwo wyższe w Polsce wymaga reformy, jest bezdyskusyjne” – mówił. Jednak – jak podkreślał – skuteczne przeprowadzenie reform, zmierzających doázwiększenia konkurencyjności PS wobec innych ośrodkówánaukowo-dydaktycznych w Europie – wymagaáznacznych nakładów finansowych, m.in. na modernizację bazyánaukowo-dydaktycznej

O fundusze upominała się też rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow podczas inauguracji roku akademickiego na UW. Podkreśliła, że szkolnictwo wyższe cierpi na niedofinansowanie i właśnie brak funduszy jest przyczyną niskich wyników polskich najlepszych uczelni w światowych rankingach. Oceniła, że w przyjętym niedawno przez rząd projekcie budżetu na 2009 r. widać wprawdzie wzrost nakładów na badania naukowe, ale już na szkolnictwo wyższe nie .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: