Rektorzy olsztyńscy donoszą

źrodło– czy siedzieli na tej ławeczce ? zamiast gdzie indziej.

 

Z pocztu olsztyńskich rektorów – współpracowników SB

Biuletyn IPN nr.8-9, 2008

TW „Prezes” – Andrzej Hopfer (Rektor ATR 1981-1984, 1990-1996)

TW „Czerski” – Stefan Smoczyński (ostatni rektor ART 1996-1999)

TW „Zn” – Stanisław Szteyn (rektor WSP 1981-1983, 1990-1993)

TW „Paweł” – Władysław Kordan ( prorektor elekt UWM 2008)

„Ci spośród rektorów olsztyńskich uczelni, którzy współpracowali ze Służbą Bezpieczeństwa PRL przez całe dziesięciolecia dostarczali SB licznych informacji na tematy, które w zasadniczy sposób tę służbę interesowały. Dzięki nim SB miała pełen ogląd sytuacji panującej w środowisku akademickim miasta nad Łyną. TW-rektorzy byli odpowiedzialni za rozpoznawanie nastrojów panujących wśród wykładowców oraz studentów ART i WSP. (Niektórzy potrafili jeszcze jako studenci donosić na swoich kolegów – na przykład członków Olsztyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego). To oni mieli ujawniać w pierwszej kolejności osoby negatywnie nastawione do peerelu. ani mieli informować o wrogich wystąpieniach na olsztyńskich uczelniach. Wszyscy wykazywali przy tym – co podkreślali sami funkcjonariusze SB- „pryncypialnie lojalną postawę ” względem władz, bądź byli w stosunku do nich „lojalnie ustosunkowani…”, za pieniądze, ułatwienia w wyjazdach zagranicznych. Podróżując bez przeszkód do światowych ośrodków naukowych, podejmowali też współpracę z komunistycznym wywiadem gospodarczym. Spotykając Polaków za granicą, nie mieli oporów, by po powrocie do kraju informować Departament I o działaniach i nastrojach panujących wśród angielskiej czy szwedzkiej emigracji.”

Komentarze 4

 1. prof. zw. dr hab. czł. koresp. PAN Andrzej Hopfer
  http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/osoby/41000/o41909.htm
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Hopfer
  Andrzej Hopfer, (ur. 6 sierpnia 1933) prof. zw. nauk technicznych, członek koresp. PAN, geodeta, rzeczoznawca majątkowy. Brat Tomasza – dziennikarza telewizyjnego
  .Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z założycieli oraz wieloletni dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej ART (obecnieUWM) oraz rektor ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Obecnie Dziekan Wydziału Ekonomii WSGN w Warszawie, rektor Wyższej Szkoły Biznesu Wiejskiego w Warcinie, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych

 2. http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,4690955.html
  Uniwersytet oczyszcza się z agentów SB
  Władze uczelni przygotowują projekt uchwały, by naukowcy współpracujący w czasach PRL z SB nie mogli pełnić ważnych funkcji na uniwersytecie, a ich imionami nie nazywać uczelnianych gmachów i audytoriów.
  Władze uczelni przygotowują projekt uchwały, by naukowcy współpracujący w czasach PRL z SB nie mogli pełnić ważnych funkcji na uniwersytecie, a ich imionami nie nazywać uczelnianych gmachów i audytoriów.

  Decyzję o przygotowaniu takiej uchwały władze uczelni podjęły po tym, gdy w artykule regionalnego miesięcznika „Debata” opublikowanych zostało 40 pseudonimów osób z olsztyńskiego środowiska naukowego, współpracujących z SB. Paweł Warot z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, autor publikacji, jako tajnego współpracownika o pseudonimie „Czerski” wymienił prof. Stefana Smoczyńskiego, ostatniego rektora Akademii Rolniczo-Technicznej. Podaje, że były rektor został zwerbowany do współpracy w 1959 roku, agenturalną działalność prowadził do 1986 roku. –
  —————–
  http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/osoby/42000/o42000.htm
  Ludzie nauki
  identyfikator rekordu: o42000
  prof. dr hab. inż. Stefan Stanisław Smoczyński
  —————
  http://www.forumakad.pl/archiwum/99/3/artykuly/06-przeglad.htm

  Uniwersytet w Olsztynie – Stefan Smoczyński
  O tworzeniu wszechnicy przez połączenie WSP i ART

 3. http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/osoby/35000/o35383.htm
  Ludzie nauki
  identyfikator rekordu: o35383
  ——————-
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Szteyn

  Stanisław Szteyn (ur. 30 czerwca 1933 w Krakowie), biolog polski, profesor uczelni olsztyńskich, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.
  ———–

  http://www.fundacja-innowacja.pl/fundacja.php.

  Fundacja Innowacja ustanowiona przez Wojciecha Pomykało
  „Wypracowane środki finansowe Fundacji po trzech latach działalności tj. w 1992 roku pozwoliły na ogłoszenie i sfinansowanie corocznego ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel Roku”obejmującego wszystkich nauczycieli, którzy mieli udokumentowany dorobek w wykrywaniu i rozwijaniu innowacyjnych zdolności dzieci i młodzieży w zakresie nauk humanistycznych, technicznych i matematyczno-przyrodniczych. Przewodniczącym jury tej nagrody był od początku jej funkcjonowania (w sferze nauk matematyczno-przyrodniczych) aż do jej końca prof. dr hab. Stanisław Szteyn – długoletni rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie”

 4. http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/osoby/8000/o8794.htm
  Ludzie nauki
  identyfikator rekordu: o8794
  dr hab. inż. Władysław Kordan, prof. UWM
  http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Kordan
  —————
  Prorektor z teczką http://www.rp.pl/artykul/17,139788_Prorektor_z_teczka_.html
  W złożonym na uczelni oświadczeniu lustracyjnym Kordan napisał, że nie współpracował z SB.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: