Wolszczan porzuca Polskę – odlot na własną planetę ?


planety Wolszczana
Wolszczan porzuca Polskę
Dziennik
„Myślę, że moje przeczucie, iż przyjdzie mi pożegnać się z ojczyzną, tym razem już bez kolejnego powrotu, niestety spełni się co do joty” – napisał w e-mailu do redakcji DZIENNIKA profesor Aleksander Wolszczan.
Nieznana historia znanego astronoma wywołała wstrząs w świecie polskiej nauki. Sprawę jego kontaktów z komunistycznym kontrwywiadem polecił wyjaśnić profesor Andrzej Radzimiński, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie astronom jest pełnoetatowym pracownikiem. „Do czasu zakończenia prac zespołu historycznego nie należy się spodziewać żadnych decyzji personalnych związanych z osobą prof. Wolszczana” – mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Wolszczan do Polski wrócił na początku lat 90. Związał się z toruńskim uniwersytetem, był nawet dyrektorem Centrum Astronomicznego UMK, prowadził wykłady, dzięki swoim międzynarodowym kontaktom załatwiał udział polskich placówek naukowych w budowie nowoczesnego radioteleskopu w RPA. Profesor Andrzej Strobel, wiceszef Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie prof. Wolszczan ma etat, uważa, że jeśli zerwałby kontakty z Polską, wywołałoby to ogromną stratę dla polskiej nauki. „Wolszczan był nadzwyczaj aktywny. Przez wiele lat kierował Centrum Astronomii, wiele robił dla rozwoju polskiej astronomii” – powiedział DZIENNIKOWI profesor Strobel.

—————–

Profesor Aleksander Wolszczan o współpracy z SB cz.1/2

Profesor Aleksander Wolszczan o współpracy z SB cz.2/2

Komentarzy 9

 1. Wolszczan: rozmawiałem ze Służbą Bezpieczeństwa
  http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,5710030,Wolszczan__rozmawialem_ze_Sluzba_Bezpieczenstwa.html
  Prof. Aleksander Wolszczan przyznał się do kontaktów z SB. Na początku października swoje stanowisko na ten temat przedstawi Uniwersytet Mikołaja Kopernika. – Liczymy na dalszą współpracę naukową – mówią nieoficjalnie uczeni..
  Kiedy współpracownicy Wolszczana z UMK dowiedzieli się o jego kontaktach z SB, byli zszokowani. – Nie chce mi się w to wierzyć – mówił prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK.

  Wolszczan miał jednak donosić m.in. na prof. Kusa, a także prof. Stanisława Gorgolewskiego z UMK i prof. Ryszarda Wielebińskiego z Instytutu Radioastronomii Maksa Plancka w Bonn. – Pamiętam go jeszcze jako młodego zdolnego chłopaka, którego w 1971 r. przedstawił mi profesor Gorgolewski. Sam zaprosiłem go na staż do Bonn – wspominał w maju br. prof. Wielebiński.

  Co dalej? Astronomowie z UMK nieoficjalnie przyznają, że chcieliby kontynuować współpracę naukową z Wolszczanem. – To wybitny uczony. Szum wokół niego dotyczy nieco innej sfery jego życia – mówi jeden z nich.

 2. Naukowcy UMK: Wolszczan nam nie zaszkodził
  http://wyborcza.pl/1,75478,5710499,Naukowcy_UMK__Wolszczan_nam_nie_zaszkodzil.html?skad=rss
  Astronomowie z UMK nieoficjalnie przyznają, że chcieliby kontynuować współpracę naukową z Wolszczanem. – To wybitny uczony. Szum wokół jego osoby dotyczy nieco innej sfery jego życia – mówi jeden z nich.

  Na początku października rektor omówi sprawę z komisją doradczą pod kierownictwem prof. Stanisława Salmonowicza. – Do czasu tego rektor nie powie na temat nic więcej – mówi rzecznik UMK Marcin Czyżniewski.

 3. Zatruty komfort prof. Wolszczana
  http://lukaszwarzecha.salon24.pl/93895,index.html
  ——–
  Warto przeczytać ten tekst Łukasza Warzechy ! Widać są jeszcze ludzie, którzy widzą tak jak jest.

 4. Śmierć frajerom !
  http://blogjw.wordpress.com/2008/09/19/smierc-frajerom/

  Można, okazuje się, być geniuszem i idiotą zarazem.
  Co by to było jakby Aleksander Wolszczan nie załapał się na taką współpracę ?
  Czemu jednak nie umieszczał esbeków, swoich współpracowników, w swoich publikacjach ? Współpracowników w publikacjach trzeba umieszczać, a przynajmniej im dziękować. Takie są zasady dobrych obyczajów, zasady etyki naukowej. A tu nic !

 5. Uczeni z UMK chcą pracować z Wolszczanem
  http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,5713603,Uczeni_z_UMK_chca_pracowac_z_Wolszczanem.html
  Spytaliśmy toruńskich astronomów, czy są gotowi nadal pracować z prof. Wolszczanem? Większość z nich uważa, że fakt współpracy uczonego z bezpieką nie zamyka drogi do wspólnych badań. – Z mojego osobistego punktu widzenia byłoby zupełnie niezrozumiałe, gdyby został poddany jakiemuś ostracyzmowi naszego środowiska. Wręcz przeciwnie, uważam, że jest wiele osób, które go wspierają i szanują – mówi dr hab. Krzysztof Goździewski z Centrum Astronomii UMK.

  Prof. Michał Hanasz z CA UMK: – Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, uśredniając opinie w środowisku.

 6. Pecunia non olet

 7. SLD: Wolszczan to ofiara polskiego piekiełka
  http://www.dziennik.pl/polityka/article250517/SLD_Wolszczan_to_ofiara_polskiego_piekielka.html
  Panie profesorze, proszę zostać z nami, nie opuszczać Polski – piszą do profesora Aleksandra Wolszczana parlamentarzyści Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zapowiadają, że będą bronić naukowca, który w latach 70. i 80. współpracował z kontrwywiadem PRL – informuje TVP Info. Ujawnienie faktu jego współpracy, nazywają „kontynuacją tradycji polskiego piekiełka” i „kapturowym sądem”.

  „Polacy są dumni z pana osiągnięć i pragną, aby kształcił Pan kolejne pokolenia polskich naukowców” – piszą parlamentarzyści SLD w liście do prof. Aleksandra Wolszczana, do którego dotarła TVP Info. To ich reakcja na informację, że profesor rezygnuje z pracy w Polsce.

  W piśmie, o rozpętanie burzy wokół naukowca oskarżają IPN, a publikację „Gazety Polskiej”, która ujawniła fakt jego współpracy z bezpieką, nazywają „intrygą”, „kapturowym sądem” i „kontynuacją tradycji polskiego piekiełka”.

 8. Pytanie ? Jak to się stało, że sprawę współpracy z SB prof. Wolszczana ujawniono akurat wtedy, gdy „groziła” mu nagroda Nobla? Wydaje się , że informacja o tym znana była zawistnikom dużo wcześniej, trzymano ją w zanadrzu, by ujawnić akurat teraz. Warto by to jakoś sprawdzić. Może zawistnicy sami to ujawnią? od kiedy znane są im te fakty? Okazali by w ten sposób trochę swojej „szlachetności”.
  up72156

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: