Potrzeba liberalizacji prawa prasowego

Prasa przed wyrokiem

Rz

Tomasz Sakiewicz :

Polskie media potrzebują liberalizacji prawa prasowego nie tylko dlatego, że obecne odbiega od standardów przyjętych w Europie. Także ze względu na fatalną linię orzecznictwa – twierdzi publicysta

Ministerstwo Kultury organizuje 15 września debatę na temat zmiany prawa prasowego w Polsce. To cenna inicjatywa. A i pora na dyskusję najwyższa, zwłaszcza że są już gotowe trzy projekty zmiany prawa prasowego, a polskie media potrzebują zmian.

Polskie media potrzebują liberalizacji prawa prasowego nie tylko dlatego, że obecne odbiega od standardów przyjętych w Europie, ale także ze względu na fatalną linię orzecznictwa. Zgodnie z kodeksem cywilnym to dziennikarz musi dowodzić przed sądem swoich racji. Brak uregulowań dotyczących zadośćuczynienia z kolei czyni z sędziego niemal wszechmocnego wobec przedstawicieli mediów.

Dla kompetentnych i uczciwych sędziów ta sytuacja jest równie kłopotliwa, jak dla dziennikarzy. Dla skorumpowanych albo – co wcale nie takie rzadkie – kierujących się własnymi poglądami na media, to okazja do wielu nadużyć.

W rezultacie prawo zamiast chronić wolność słowa, spycha jej najcenniejsze przejawy, np. publicystykę społeczną i polityczną, w szarą strefę, w której o swobodzie debaty decydują zdolności adwokatów, znajomości i pieniądze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: