Segregacja uczniowska

Selekcja uczniów w polskiej szkole
Dziennik
W polskich szkołach panuje segregacja. Dzieci biedniejszych rodziców już na początku kariery szkolnej są oddzielane od zamożniejszych kolegów, a zdolniejsze idą do jednej klasy z równie zdolnymi. Takie ustalenia znajdą się w raporcie o stanie oświaty przygotowywanym przez naukowców i pedagogów skupionych w konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość” – pisze DZIENNIK.
Nasi dziennikarze w ciągu ostatnich tygodni obserwowali, jak w praktyce wygląda mechanizm segregacji w polskich szkołach. Sposób jest prosty – rozdaje się rodzicom ankiety zawierające informacje o miejscu pracy, stanowisku, zarobkach, liczbę pokoi w mieszkaniu. Potem zapada decyzja: do jednej klasy pójdą dzieci prawników, inżynierów i lekarzy, a do drugiej dzieci ekspedientek, robotników i bezrobotnych.

Jedna odpowiedź

  1. http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article234161/Jak_powstaja_szkolne_getta.html
    Jak powstają szkolne getta
    „Czytelnicy nie mają wątpliwości, że szkolna praktyka segregowania dzieci według kryterium zamożności ich rodziców jest powszechna. I opisują przykłady ze swoich szkół. „Mój syn poszedł do zerówki w podstawówce nr 86, której rejon obejmuje dzielnice starych domów i nowo powstające osiedla apartamentowców na obrzeżach Gdańska. Wcześniej dyrekcja wręczyła nam na zebraniu tzw. karty ucznia, w których trzeba było podać miejsce zamieszkania, zawód, a nawet czas, jaki poświęcamy dziecku. I na tej podstawie podzielono dzieci na dwie grupy” – opowiada ojciec 6-latka. „

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: