List do Dyrektorów Instytutów przy Wydziale VI Polskiej Akademii Nauk


List do Dyrektorów Instytutów przy Wydziale VI Polskiej Akademii Nauk
strona PAN

Prof.dr Wojciech Kostowski
Przewodniczący Wydziału Nauk Medycznych PAN

Warszawa, dnia 13 sierpnia 2008 r.

„Pragnę zwrócić uwagę na trudną sytuację, w jakiej mogą znaleźć się placówki badawcze w Polsce, w tym także placówki Polskiej Akademii Nauk. Zgodnie z projektem ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, który ma w wersji zbliżonej do ostatecznej ukazać się w ostatnim kwartale br. poważna odpowiedzialność za zdobywanie środków na naukę przypadnie instytutom. Finansowanie tzw. „bazowe”, o czym już wspomniałem w poprzednich listach, ma być ograniczone w istocie do wydatków związanych z utrzymaniem struktury placówki (media, prąd, ogrzewanie etc.). Nieznaczna część (10-20%) będzie mogła być przeznaczona na „konkursy wewnętrzne”, czyli na prace badawcze własne, statutowe. Dotyczyć to będzie zresztą tylko instytutów, które znajdą się w grupie I (może w części też II). Szanse na uzyskiwanie środków budżetowych będą więc bardzo problematyczne. Trudności finansowe uderzają w całą kadrę naukową, przede wszystkim w młodych pracowników nauki, wyrażających słusznie, coraz dobitniej swój niepokój. Już obecnie obserwuje się dramatyczne zmniejszanie zainteresowania absolwentów szkół wyższych pracą naukową. W instytutach medycznych spada zainteresowanie tą pracą absolwentów wydziałów medycznych…….

Komentarze 2

  1. Bardzo optymistyczny sygnał. Wreszcie jakieś konkretniejsze zapowiedzi kierowania środkow finansowych bezpośrednio do zespołów badawczych zamiast do nieruchawych struktur biurokratycznych. Jeśli to przejdzie, to blady strach padnie na pseudo-uczonych. Czy można dotrzec jakoś do projektu ustawy, o którym mowa w artykule ? Jesli te zmiany sa proponowane naprawde, warto by je poprzec.
    Zabawne, ze wydzwiek artykulu jest wrogi w stosunku do zmian. Podkresla sie, jakie to trudnosci spadna na kadre naukowa, jak to uderza one w mlodych pracownikow nauki. Tu przypominam sobie, jak zajrzalem na strone internetowa pewnej katedry Akademii Medycznej we Wroclawiu. Chwala sie tam swoimi osiagnieciami naukowymi. Znajduje sie tam lista lacznie kilku artykulow, ostatni sprzed kilku lat. Przy takiej aktywnosci nie dziwie sie, ze ci ludzie moga sie bac.
    Jesli pani Kudryckiej uda sie zreformowac w tym kierunku chocby tylko zasady finansowania nauki, to juz bedzie wielki sukces.

  2. sygnał pozytywny natomiast niewiadomo czy przetwornik ludzki nie zawiedzie kolejny raz..Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: