Cyberprzestępczość


Wojna zaczęła się w sieci
Rzeczpospolita, 2.09.2008
To znamienny moment w historii konfliktów międzynarodowych – pierwszy odnotowany atak w Internecie powiązany był z rzeczywistymi działaniami wojskowymi w Gruzji – pisze prezes PAN Michał Kleiber.

Najnowszego znamiennego przykładu dostarczyła Gruzja. Wszystko zaczęło się w lipcu. Parę tygodni przed wybuchem konfliktu serwery rządowe w Gruzji zostały zalane wiadomościami zawierającymi frazę „win+love+in+Russia”. Równolegle zastosowano analogiczny do użytego w Estonii typowy cyberatak – serwery gruzińskie zostały zalane milionami próśb o różnorodne trywialne informacje…Jak się miało niebawem okazać, lipcowy atak był tylko próbą przed agresywnymi działaniami sieciowymi towarzyszącymi akcji militarnej. To znamienny moment w historii konfliktów międzynarodowych – pierwszy odnotowany atak w sieci powiązany z rzeczywistymi działaniami wojskowymi.
…Globalna sieć jest podatna na przestępstwa. I będzie ich zapewne coraz więcej. Jak zresztą mogłoby być inaczej, skoro koszt zorganizowania wielkiego ataku sieciowego jest znikomy, a korzyści, jakie może osiągnąć przestępca – olbrzymie. O istnieniu zagrożeń przekonujemy się wszyscy codziennie, otrzymując niechciane wiadomości (spam) lub, co gorsza, wirusy komputerowe…Mamy tu do czynienia ze współczesną formą odwiecznej walki dobra ze złem. Czy dobro zwycięży? Musimy wierzyć, że tak. Jednym z podstawowych warunków jest organizowanie specjalnych jednostek monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom, międzynarodowa koordynacja ich działań, a także wspieranie badań w zakresie nowoczesnych metod teleinformatyki. Badania w zakresie kryptografii, inżynierii oprogramowania, zarządzania ryzykiem i psychologii przestępczości oraz ich komercyjne wdrażanie są kluczem do przyszłego bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych.

Wśród cyberprzestępców jest, niestety, wielu świetnie wykształconych informatyków zdolnych do złamania każdego zabezpieczenia, co jednak na szczęście z reguły wymaga czasu. Chodzi o to, by zawsze być o krok przed nimi i opóźniać pościg przez surowe karanie zidentyfikowanych przestępców.

Komentarze 4

 1. Zjawisko cyberataków dotyka także NFA , szczególnie strone Matkę – http://www.nfa.pl, która okresowo była wyłączona z cyberprzestrzeni.
  NFA jest niewygodne więc w sposób naturalny narażone na ataki, na rodzaj wojny prowadzony z NFA.

 2. Internet może być znakomitym środkiem do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. np. NFA przy pomocy internetu nie tylko powstało ale i przeprowadziło szereg udanych akcji pokazujących patologie obecnego systemu akademickiego. Nie bez przyczyny od samego początku jest obiektem ataków prowadzonych w mediach ale także za pomocą spamu, ‚trollowania’, szkodzenia serwerom itd
  Trudno z tym walczyć, bo każde działanie aby było skuteczne
  powoduje ograniczenia dla pokojowo nastawionej części społeczności.

 3. Co z tą Rosją?
  Jarosław Sellin
  http://polskaxxi.pl/Aktualnosci/Komentarze/Co-z-ta-Rosja
  „Podejrzewa się, że z rozkazu władz państwowych Rosji dokonano pierwszych w historii ataków cybernetycznych na sąsiednie państwa. Pierwszy raz zaatakowano tak Estonię za usunięcie pomnika sowieckiego z centrum stolicy tego kraju. Drugi raz – Litwę za wprowadzenie zakazu eksponowania symboli komunistycznych w przestrzeni publicznej; a trzeci raz Gruzję, i to na kilka tygodni przed wydarzeniami z 8 sierpnia. Jak słusznie zauważył były minister nauki Michał Kleiber, „byliśmy świadkami pierwszego w historii skutecznego ataku na główne instytucje państwa dokonanego spoza jego terytorium środkami elektronicznej komunikacji”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: