Rocznica Światowego Kongresu Intelektualistów


60 lat temu we Wrocławiu obradował Światowy Kongres Intelektualistów
PAP – Nauka w Polsce
„25 sierpnia 1948 r. we Wrocławiu rozpoczął się Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Wzięło w nim udział kilkuset pisarzy, artystów i naukowców reprezentujących 46 państw.

Przebieg, trwających do 28 sierpnia w Auli Politechniki Wrocławskiej obrad, w dużym stopniu podporządkowany został dyrektywom Kremla, mającym na celu mobilizowanie światowej opinii publicznej przeciwko „imperialistom amerykańskim”. Organizując szeroką kampanię „na rzecz pokoju” Związek Sowiecki prowadził jednocześnie intensywne prace nad własnym programem nuklearnym. ..
We wrocławskim Kongresie, który obradował od 25 do 28 sierpnia 1948 r., wzięło udział kilkuset pisarzy, artystów i naukowców, reprezentujących 46 państw. Sekretarzem generalnym Kongresu był Jerzy Borejsza.

Wśród zagranicznych gości byli m.in. Pablo Picasso, Louis Aragon, Gy÷rgy Lucas, wspomniani już Irene i Frederic Joliot-Curie, Fernand Leger, Roger Vailland, Salvatore Quasimodo, Paul Eluard, Ilija Erenburg, Aleksander Fadiejew, Michał Szołochow, a także dyrektor generalny UNESCO Julian Huxley.

W skład polskiej delegacji, której przewodniczył Jarosław Iwaszkiewicz, wchodzili m.in. Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Andrzej Panufnik, profesorowie Józef Chałasiński, Ludwik Hirszfeld, Tadeusz Kotarbiński, Kazimierz Wyka, Stanisław Lorentz i Stanisław Ossowski. Na początku obrad odczytano, ocenzurowany wcześniej, krótki list Alberta Einsteina do uczestników Kongresu, w którym pominięto apel o utworzenie światowego rządu, mającego kontrolować energię atomową. ”

Komentarze 2

  1. O kongresie na Politechnice po 50 latach…
    http://pryzmat.pwr.wroc.pl/Pryzmat_111/111konin.html
    „..ukazano los ówczesnego studenta i pracownika PWr Władysława Ciska, żołnierza AK i WiN. W czasie, gdy Kongres uchwalał rezolucję w obronie więzionego w Chile poety Pabla Nerudy, na realizację czekał wyrok skazujący na śmierć pracownika naszej uczelni (wykonany 27 listopada 1948 r.). Jest to przykład dysonansu między oficjalnymi deklaracjami, a faktycznymi poczynaniami ówczesnych władz Polski. Epilogiem wystawy jest przesłanie: „Pamiętajmy dzisiaj o tych wszystkich, Znanych i Nieznanych, którzy idei niepodległości nieśli w ofierze swe życie i trud.”

  2. To od tego rozpoczęła się w Polsce cała komunistyczna , a po 1989 lewicowo -liberalna historia i tam polską inteligencje pokąsał Hegl po raz pierwszy na szeroką skalę . I mamy do czynienia: z
    inteligentami, intelektualistami , tolerancją ,otwartością , ludźmi dialogu i dialogowaniem, językiem dialogu, filozofią rządu Tadeusza Mazowieckiego, , wybitnymi intelektualistami , wybitnymi erudytami, autorytetami moralnymi, językiem tolerancji , otwartością na innych , tolerancją dla odmienności i preferencji , otwartością na dezalwolturę intelektualną – to chyba w ferworze dyskusji zaraz po Historycznym Kompromisie sam Wielki Sternik Świadomości Społecznej wyrzekł , albo nieboszczyk Szczypiorski . I do tej pory ten lewacki bełkot
    i lewacką frazeologia kłębi się , a głownie na pokojach i korytarzach instytutowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: