Pomoc dla białoruskich studentów


Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego
PAP – Nauka w Polsce
„Aby umożliwić białoruskim studentom uczestniczenie w zajęciach na polskich uczelniach, polski rząd oraz białoruska opozycja powołały w 2006 roku specjalny Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego. Jak informuje Halina Węcławek z portalu „Kresy.pl” rozpoczęła się właśnie jego trzecia edycja.
Uroczyste otwarcie programu miało miejsce 5 lipca 2006 roku. Do tej pory skorzystało z niego około 300 młodych Białorusinów, głównie osób usuniętych wcześniej z rodzimych uczelni ze względów politycznych. W Polsce zostali oni zwolnieni z opłat za naukę, otrzymali dofinansowanie i miejsca w domach akademickich. Brali także udział w trzymiesięcznym kursie przygotowawczym, na który składały się zajęcia z języków polskiego i angielskiego oraz z informatyki. Uczestniczyli w wykładach i konwersatoriach z zakresu kultury i historii Polski i Białorusi. W sierpniu 2006 roku uczestnicy pierwszej edycji programu odbyli również dwutygodniowy objazd naukowy, podczas którego zwiedzili m.in. Gniezno, Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok, Gdańsk, Toruń, Łódź oraz Częstochowę.

Przewodnicząca Komitetu Obrony Praw Osób Represjonowanych „Solidarność” Ina Kulej uważa, że pobudki kandydatów do ubiegania się o stypendium bywają różne. „Jest grupa osób, która pragnie wyjechać z Białorusi niezależnie od sytuacji politycznej – tłumaczy. – Inna grupa to osoby, które – gdyby nie możliwość wyjazdu – nie ukończyłyby studiów wyższych. Postawy do podjęcia starań o stypendium jednych i drugich są różne. Ten kto był zmuszony wyjechać marzy o tym, żeby wrócić, a kto od razu miał na celu opuścić kraj, szuka różnych sposobów, aby za granicą już zostać – ożenić się albo znaleźć pracę, wyjechać na studia i zostać”. „

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: