Projekt ustawy oświatowej

Sześciolatki prawie w pierwszej klasie
Rzeczpospolita 12.08.2008
MEN ogłosiło projekt ustawy, która posyła w 2009 roku sześciolatki do szkół, a rok później obowiązkowo pięciolatki do przedszkoli.
Projekt znowelizowanej ustawy oświatowej został skierowany do społecznych konsultacji. We wrześniu dokument trafi do Sejmu. Zakłada zapowiadane przez MEN obniżenie wieku szkolnego. Reforma będzie rozłożona na trzy lata, licząc od roku szkolnego 2009/2010. Przez trzy lata do pierwszych klas będą szły siedmio- i sześciolatki, a rodzice sześciolatków będą mieli możliwość odroczenia pójścia dziecka do szkoły o rok. Dopiero od 1 września 2012 r. do pierwszej klasy pójdą same sześciolatki.
Według projektu od września 2009 r. każdy pięciolatek będzie miał prawo chodzić do przedszkola. – To oznacza, że jeśli rodzice zgłoszą chęć posłania dziecka do przedszkola, gmina musi mu zapewnić miejsce w placówce – mówi wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.
Natomiast od września 2010 r. przedszkole dla pięciolatków będzie obowiązkowe.

Komentarze 2

 1. Rzecznik: sześciolatki powinny iść do szkół
  http://www.rp.pl/artykul/19,175919_Rzecznik__szesciolatki_powinny_isc_do_szkol.html
  „Reforma edukacji. Marek Michalak, nowy rzecznik praw dziecka, popiera obniżenie wieku szkolnego. Sprawdzi jednak, czy szkoły są gotowe do przyjęcia małych dzieci

  Rodzice protestujący przeciwko obniżeniu wieku szkolnego, zrzeszeni w Forum Rodziców i działający w akcji „Ratuj maluchy”, wysłali do rzecznika praw dziecka list z prośbą o pomoc. W Internecie protest w tej sprawie podpisało blisko 20 tys. osób. – Chcielibyśmy, by rzecznik wsparł nas w rozmowach z Ministerstwem Edukacji o lepszym przygotowaniu reformy albo odłożeniu jej w czasie. Dziś szkoły nie są przystosowane do przyjęcia małych dzieci, a nauczyciele nie są przeszkoleni, by je kształcić – wyjaśnia Stanisław Matczak z Forum Rodziców. „

 2. Jest to bardzo niedobry projekt, bo zabiera dzieciństwo coraz młodszym dając w zamian tylko ogłupiające ‚nauczanie wczesnoszkolne’ i chory obowiązek przedszkolny (czekamy na obowiązek żłobkowy).

  Jest jeden plus nowego rozwiązania – matura w wieku 18 lat (w przypadku liceum), czyli o rok wcześniej niż dotychczas.

  Ciekawe opinie R. Nowakowskiego nt. nadchodzącej reformy są na jego stronie http://www.nowalef.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: