Prezydent: reformujmy uczelnie, ale nie likwidujmy habilitacji


źródło
Prezydent: reformujmy uczelnie, ale nie likwidujmy habilitacji
Rz.30.07.2008
Reforma uczelni jest potrzebna, ale nie należy likwidować stopnia doktora habilitowanego ani tytułu profesora – ocenił prezydent Lech Kaczyński na uroczystości wręczenia nominacji profesorskich w Warszawie.
Gratulując nowo nominowanym profesorom prezydent powiedział, że polskie uczelnie wymagają zmian i jedną z nich powinno być przyspieszenie kariery pracowników naukowych. „Ale ani tytuł profesora, ani habilitacja zniesione być nie powinny” – zastrzegł Lech Kaczyński.
Opowiedział się natomiast za pomysłem tworzenia, jak proponuje rząd, uczelni lub kierunków „flagowych”, kształcących na najwyższym światowym poziomie. Jego zdaniem, wobec gwałtownego wzrostu liczby studentów nie można oczekiwać, że na wszystkich uczelniach najwyższy poziom będzie zachowany. Dlatego dyplomy różnych szkół wyższych, jak mówił, będą różnie traktowane, w zależności od poziomu kształcenia na nich oferowanego.

Komentarze 4

  1. Jasne, najważniejsze aby po reformie zostało tak jak jest.

  2. I ja na tego człowieka oddałem głos, drogi Boże . Wybacz mi ,ze tak pobłądziłem.

  3. Tak więc reforma tylko z nazwy !!! Mam nadzieję, że jednak zmiany będą szły powoli, bo powoli, ale torem w pozytywnym kierunku.

  4. Żadnych pieniędzy z moich podatków na „naukę” bez fundamentalnej reformy. Zlikwidować fikcję załatwianych habilitacji. O jakim poziomie bredzą niektórzy politycy? 400 miejsca w rankingu uniwerytetów ? Czy 150 w Europie ? Jakie przyspieszenie ? W tył czy w przód ? Uczelnie flagowe to brzmi dobrze, bo z flagą to jeden polityk ma ustawiczne kłopoty.
    Właśnie takich profesorów, jak pewien profesor prawa, pozwalający sobie na zabieranie głosu w dyskusjiach o habilitacji, angielska niemota, były lokalny, akademicki guru od spraw nikogo nieinteresujący, nie chcemy wiecej u siebie.

    Profesor Politechniki

    PS: Ostatnio ciszej nad trumną reformy …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s