Sąd i etyka


źródło

Sąd i etyka
Dziennik Polski
„Dziennikarz podejrzany o współpracę z SB ma wrócić do TVP.Sąd pracy zdecydował, iż Robert Żurek, dziennikarz podejrzewany o współpracę z SB, wróci do krakowskiego ośrodka TVP na Krzemionkach. Wątpliwości etyczne pozostają – uważają dyrektor ośrodka i członek władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
To prawomocny wyrok i dyrektor TVP3 Kraków, Witold Gadowski, musi przywrócić dziennikarza do pracy. Według sądu Robertowi Żurkowi nie udowodniono współpracy z SB.
Przypomnijmy, iż nazwisko dziennikarza było wśród 21 osób, których dane w 2005 r. opublikowała „Gazeta Polska” jako tajnych współpracowników SB z kręgu studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ujawniła je – na podstawie materiałów z Instytutu Pamięci Narodowej – Barbara Niemiec, znana działaczka „Solidarności”.
Robert Żurek w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaprzeczał, by kiedykolwiek współpracował z SB. W październiku 2006 r. poprzedni dyrektor ośrodka zwolnił go jednak z pracy. Oficjalnie – z powodu redukcji zatrudnienia w telewizji. Zdaniem Żurka było to jednak skutkiem publikacji „Gazety Polskiej”. Jak zapewnia, wystąpił do IPN o materiały na swój temat. Jak dotąd nie uzyskał do nich dostępu.
Witold Gadowski powiedział nam, że choć wyrok wykona, będzie domagał się, by Robert Żurek jednoznacznie wyjaśnił zarzuty, jakie mu postawiono. – Jeśli okaże się, że donosił SB, znowu zostanie zwolniony. To zawód zaufania publicznego. Widzowie, współpracownicy i pracodawca muszą mieć gwarancję, że mogą dziennikarzowi ufać – mówi.
Jeżeli potwierdzą się podejrzenia, to – mimo decyzji sądu pracy – osoba z taką reputacją nie powinna według dyrektora ośrodka wykonywać takiego zawodu. „

Komentarze 3

 1. Mnie zawsze informowano, że sąd i etyka się wykluczają.
  W sprawach akademickich sąd pracy twierdził, ze nie ma mocy przywracania i nie sprawdzał czy zarzuty były zasadne czy nie. Jak widać w sprawach esbeckich sądy wykazują inną etykę i mają inną moc..

 2. Ale: Collegium Pro Ethica Iuri
  Collegium Pro Ethica Iuri jest kołem naukowym działającym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

  Do głównych celów organizacji należy rozwijanie i propagowanie etyki prawniczej oraz zasad z niej wynikających, szerzenie kultury prawnej, a także działanie na rzecz idei samokształcenia wśród studentów prawa i kształtowania w świadomości społecznej pozytywnego obrazu prawnika….
  Jednym z głównych cełów Collegium Pro Ethica Iuri jest dążenie do wprowadzenia do programów nauczania, zarówno na kierunku prawo jak i administracja, przedmiotu ETYKA PRAWNICZA.

  Obejmowałby on zagadnienia etyki zawodowej, szerząc wśród studentów wydziałów prawa i administracji kulturę prawną, przyczyniając się do piętnowania jej łamania w lokalnych społecznościach akademickich, prawniczych, administracji państwowej oraz wśród pozostałych wymiarów ludzkiej działalności.

  ANKIETA „Prawnicy i studenci, a etyka””

 3. […] prezydencji w nauce i szkolnictwie wyższymSystem antyplagiatowy Plagiat.pl – jego wady i zaletySąd i etyka Hakerzy zaatakowali CERN1 września – pamiętamy! 69. rocznica wybuchu II wojny […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: