Angielski już od pierwszej klasy


Angielski już od pierwszej klasy
Dziennik,20.07.2008

54 wybitnych postaci świata polityki, kultury i nauki apeluje w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by rząd jak najszybciej objął wszystkich uczniów obowiązkową nauką angielskiego. Sygnatariusze, wśród nich obaj byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz sześciu byłych premierów, domagają się wraz z DZIENNIKIEM, by angielski był obowiązkowym przedmiotem nauczania w szkołach wszystkich typów.
„Nauka języka angielskiego już od pierwszej klasy szkoły podstawowej to jedyna szansa na to, by dzieci w przyszłości stały się obywatelami, którzy tworzą Europę, a nie zaledwie ją doganiają” – twierdzi 54 sygnatariuszy listu.
List jest odpowiedzią na niespodziewaną woltę Ministerstwa Edukacji, które wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zamierza wprowadzić 1 września obowiązkowej nauki angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ministerstwo lansuje projekt, by obowiązek dotyczył dowolnego nowożytnego języka obcego. W przesłanym do DZIENNIKA oświadczeniu MEN argumentowało, że są regiony, dla których ważniejszy może być niemiecki lub rosyjski. Także minister Katarzyna Hall broniła w rozmowie z nami wielojęzyczności.

Komentarze 2

 1. Polacy murem za angielskim
  „Aż 91 proc. Polaków opowiada się za tym, by nauka angielskiego rozpoczynała się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej – wynika z sondażu TNS OBOP dla DZIENNIKA. W niewielu sprawach Polacy są równie jednomyślni. „Takie wyniki mówią, że angielski od pierwszej klasy ma niekwestionowane poparcie społeczne” – przekonują twórcy badania. ”

  Norman Davis: Angielski to konieczność
  „Polacy wciąż nie są mistrzami w znajomości angielskiego, ale wielka emigracja 2004/2005 r. powoli zaczyna im uświadamiać, że świat jest niemal wyłącznie anglojęzyczny. Angielskiego i jego wpływu nie należy się bać – nie zaszkodził Francuzom, więc nie zaszkodzi też Polakom. A kluczem do dobrej znajomości języka jest uczenie go od najmłodszych lat. O polskiej anglojęzyczności i jej wpływie na nasz postęp cywilizacyjny DZIENNIK rozmawia z brytyjskim historykiem i znawcą naszego kraju Normanem Daviesem.”

 2. Język obcy od pierwszej klasy
  „Od 1 września roku polscy pierwszoklasiści będą mieli więcej nauki na głowie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada obowiązkowy język obcy już dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W rok później, dwóch języków uczyć się mają najmłodsi gimnazjaliści.
  – Chcemy, by wszyscy uczniowie kończący naukę w szkole, znali dwa języki obce i aby jednym z tych dwóch języków był język angielski – powiedział wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: