Kontakt z książką


Polacy czytają niewiele, ale coraz więcej z nich ma w domu książki
PAP – Nauka w Polsce, 2008-07-16
„W większości (86 proc.) polskich domów są książki. Od lat 70. odsetek rodzin, które nie posiadają książek, zmniejszył się trzykrotnie – wynika z sondażu TNS OBOP. Najwięcej książek kupują osoby z wyższym wykształceniem. 86 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w ich domach są książki inne niż szkolne podręczniki. 14 proc., że książek w domu nie ma. Autorzy sondażu zastrzegają jednak, że część ankietowanych celowo nie przyznała się, że nie posiada książek, żeby poprawić swój wizerunek. Oznacza to, że posiadanie książek uznawane jest za nobilitujące.”

Komentarze 3

  1. Niestety nie ma sondażu na temat traktowania literatury przez biblioteki z nazwy naukowe http://www.nfa.alfadent.pl/articles.php?id=548

  2. Książka. Decydujące starcie
    „Myślenie urzędników MEN zaprogramowane jest na przyszłość. I słusznie, bo edukację należy planować w dłuższej perspektywie. Ale już teza, że problem braku kontaktu uczniów z książką… sam się rozwiąże, bo za kilkanaście lat tradycyjna książka zniknie, zaś szkoły (a za ich pośrednictwem uczniowie) otrzymywać będą podręczniki w plikach, zaś wszystkie lektury w zapisie cyfrowym na jednej płytce, wydaje się dyskusyjna. Wymaga więc poważnej debaty. Nie jest to bowiem kwestia jedynie techniczna i logistyczna. Być może czytanie tekstów w formie elektronicznej jest dla młodych ludzi ułatwieniem, a nie utrudnieniem. Ale obcowanie z tradycyjnie wydaną książką to coś więcej niż proste przyswajanie treści. Może wręcz najważniejszy moment w procesie edukacji.”

  3. Niezadowalającystan czytelnictwa w Polsce
    PAP- Nauka w Polsce :”Z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Jedną z przyczyn jest bardzo zły stan bibliotek. Chcemy poszerzyć funkcję bibliotek, żeby stały się centrum kulturalno-edukacyjnym, a nie tylko miejscem wypożyczania książek. Będziemy współpracować z fundacją Gates’ów, która pomoże wyposażyć biblioteki w sprzęt komputerowy” – tłumaczył posłom dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. ”
    „Instytut Książki opracował na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt modernizacji bibliotek gminnych „Biblioteka+”. Głównym celem programu jest dostarczenie bibliotekom potrzebnego sprzętu i oprogramowania komputerowego, ułatwienia dostępu do internetu. Planowane są także zmiany siedzib bibliotek i szkolenia dla bibliotekarzy. Na cele te pozyskano środki finansowe Ministerstwa Kultury, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (której partnerem finansowym jest Fundacja Billa i Melindy Gates) oraz samorządów terytorialnych. „

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: