Raport o znajomości angielskiego


Polska jest na poziomie Rumunii
Dziennik,11.07.2008
„Narodowy program nauki angielskiego, który miał zasypać barierę cywilizacyjną między Polską i starą Unią, przeżywa poważne załamanie. W przededniu wprowadzenia obowiązkowej nauki języka dla klas pierwszych szkołom brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, a jak wynika z danych GUS, liczba uczniów objętych obowiązkową nauką zamiast rosnąć z roku na rok, spada. „Polsce grozi zastój cywilizacyjny” – ostrzegają w DZIENNIKU eksperci.
Polska mimo postępu w ostatnich latach ma jedynie 29-proc. poziom deklaratywnej znajomości angielskiego. Dla porównania angielski zna 89 proc. Szwedów i 59 proc. Niemców. W szkołach w obu krajach angielski jest obowiązkowym językiem obcym numer jeden. Ale przed nami są nie tylko najbogatsze narody Zachodu. W Estonii, byłej republice sowieckiej, która w latach 90. świadomie zaczęła promować anglojęzyczność i wprowadziła angielski jako obowiązkowy przedmiot do szkół, po angielsku mówi 46 proc. ludności, w Chorwacji – blisko połowa, w Słowenii – 57 proc. Francuzi uważani powszechnie za czołowych językowych abnegatów kontynentu też mówią po angielsku częściej niż Polacy.

Komentarze 3

  1. Za anglojęzyczne ksiazki naukowe w czasach PRLu płaciło sie i pól pensji. Dziś nikt nie chce takich prac i książek nawet za darmo ! Kto by to czytał ?!
    Na seminarium trzeba było przeczytac prace obcojęzyczne ( nie rosyjskie) i je referować. Na dyplom mgr wiele takich prac. Kto by dzis takie kryteria stosował ?

  2. Języki obce i bardziej obce
    „Już w kwietniu uczniowie gimnazjów po raz pierwszy będą zdawać egzamin gimnazjalny z języka obcego. Będzie poważny problem, bo taki sam test napiszą dzieci, które uczą się języka od 9 lat i takie, które mają za sobą zaledwie 3-letnią naukę. Zdaniem nauczycieli to niesprawiedliwe, gdyż punkty z egzaminu decydują w dużej mierze o dostaniu się ucznia do liceum. „


  3. MEN wycofuje się z obietnic

    Według reformy nauczania, nad którą MEN właśnie pracuje, od 1 września każdy pierwszoklasista będzie obowiązkowo uczył się języka obcego. Pomysł firmowany przez minister Katarzynę Hall z niepokojem przyjmują szefowie resortów edukacji poprzednich rządów. Obowiązek nauki powinien dotyczyć języka angielskiego, a nie jakiegokolwiek innego – mówią zgodnie DZIENNIKOWI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s