Kraj o dwóch twarzach

Film o śmierci, zdradzie i nieodkupionych winach
Bronisław Wildstein, Rzeczpospolita, 25-06-2008,
„Na pierwszy rzut oka „Trzech kumpli” to film o PRL. W rzeczywistości jednak jest to obraz III RP, w której nierozliczeni esbecy, wykorzystując swoje układy, robią kariery – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
W III RP zrobiono wszystko, aby nie tylko nie potępić zła, a więc również zdrady, jaką była działalność agenturalna, zrobiono wszystko, aby nic nie zakłóciło komfortu dawnych łotrów i zdrajców”
” redaktor „Tygodnika Powszechnego”, pierwszy niekomunistyczny szef MSW, Krzysztof Kozłowski, oskarżył o „podły donos” członków Studenckiego Komitetu Solidarności, którzy opublikowali list demaskujący Maleszkę. Również dziś w swoim zachowaniu nie znajduje on niczego niestosownego.”
„Głównym bohaterem jest Lesław Maleszka. To jego kwestie w „Trzech kumplach” odsłaniają przebiegłość, jaką człowiek potrafi uruchomić w celu samousprawiedliwienia oraz satysfakcję, jaką może dostarczyć zdrada. Ale wcześniej obserwujemy innego agenta SB, Jarosława Reszczyńskiego, dziś pracownika naukowego UJ, który odegrał szczególną rolę w rozpracowaniu grupki studentów planujących dopiero działalność opozycyjną. Wszedł w środowisko, wytypował jego „najniebezpieczniejszych” reprezentantów i potencjalnego agenta. Oczywiście dziś broni go jego środowisko naukowe.”
„„Trzech kumpli” pokazuje zastraszony i pogrążony w konformizmie kraj, który budzi się powoli, aby dojrzeć do wspaniałego fenomenu „Solidarności”. Polska ma więc dwie twarze: konformizmu, a nawet zdrady, ale również heroicznego oporu, który jak w wypadku Pyjasa mógł kosztować życie. Te dwie twarze ma również lider „Solidarności”, wielka figura polskiej historii Lech Wałęsa.”

Komentarzy 5

 1. Zatrudnienie Maleszki w »GW« miało charakter socjalny i humanitarny
  „- Praca Maleszki w „Gazecie Wyborczej” od 2001 roku miała charakter socjalny i humanitarny – powiedział wicenaczelny „Gazety”, Jarosław Kurski w Radiu ZET.”
  Tego humanitaryzmu GW nie wykazała jednak wobec ofiar systemu a niektórym jeszcze dokładała bez możliwości obrony ! To twarz GW jest jakże podobna do twarzy Maleszki.

  Jasełka akademickie z rektorem UW w roli Heroda

  GORĄCY TEMAT Jasełka akademickie z Rektorem UW w roli Heroda

 2. Przyczynił się do śmierci Pyjasa? Maleszka: biorę to pod uwagę

  ” Przyjaciel powiedział mi: czy wyobrażasz sobie taką sytuację, że Staszek zaczyna się domyślać? Prosi Maleszkę o rozmowę, który spanikowany dzwoni do szefa ubecji. A ten dochodzi do wniosku, że należy chronić tak dobrego agenta. Bo on był chyba ich najlepszym agentem – mówi. Maleszka widział się z Pyjasem w dniu, kiedy ten został zamordowany. – Ktoś informuje o tym, co on robi na parę godzin przed śmiercią. Cały czas go inwigilują, cały czas są za nim. Ten meldunek się zachował – przypomina Wildstein.”

  Zdradę Maleszki ciężko przeżyłem
  ‚Maleszka wyrobił w sobie postawę podwójności – prowadził równocześnie dwie egzystencje: agenta i przyjaciela Pyjasa – domyślał się Graczyk.’

 3. Współpracownicy SB nie mają problemu z pracą na uczelniach ( szukających oczywiście prawdy i formujących młodzież ):
  np. dr Jarosław Reszczyński

  Zespół w Katedrze Prawa Rzymskiego

  Katedra Prawa Rzymskiego
  (Liczba zespołów badawczych: 1)
  31-007 Kraków, Gołębia 9
  http://www.law.uj.edu.pl

  Nazwa zespołu badawczego: Zespół w Katedrze Prawa Rzymskiego
  Tematyka badawcza: rola prawa rzymskiego w kształtowaniu kultury prawnej Europy; rzymskie prawo majątkowe i procedura sądowa; proces rzymsko–kanoniczny
  Kierownik: prof. dr hab. Janusz Sondel
  Skład zespołu: dr Andrzej Kremer, dr Łukasz Marzec, dr Tomasz Palmirski, dr Jarosław Reszczyński, dr Mariusz Ząber

  Dane eksperta

  Kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Nauk Humanistycznych i Studiów Międzynarodowych
  dr Jarosław Reszczyński
  Adiunkt w Katedrze Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego; Radca Ambasady RP w Rzymie; kierownik Wydziału Konsularnego od 1991 do 1998r.; od 1995r. Radca – Minister Pełnomocny.
  Zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Administracji prowadzi z następujących przedmiotów: Prawo dyplomatyczne i konsularne, Praktyka polskich urzędów konsularnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s