Wypędzanie szatana z historyków IPN


Wypędzanie szatana z historyków IPN
Rzeczpospolita 23-06-2008
Paweł Wieczorkiewicz „Andrzej Friszke w politycznym i polemicznym zapale zapomniał o pewnej kwestii elementarnej. Otóż obowiązkiem historyka jest dążenie do prawdy i głoszenie prawdy…W stylu gadzinówek.Tak, akapit po akapicie, w stylu najlepszej publicystyki z roku 1968, rodem z „Walki Młodych” czy innych ówczesnych gadzinówek, tworzy się wizerunek pary zakompleksionych profanów i nieudaczników, którzy porwali się na narodową świętość. Cały proces egzorcyzmowania kończy Friszke stwierdzeniem, że opętani przez szatana prawicy Cenckiewicz i Gontarczyk dali podstawy swoim politycznym współwyznawcom do wszczęcia „walki przeciw Wałęsie, ale także przeciw «Solidarności», Okrągłemu Stołowi i przeciw Trzeciej Rzeczypospolitej.” Ciekawa to kadencja, nie wiedziałem bowiem, że Okrągły Stół został już utożsamiony z Wałęsą i na równi z nim nie podlega żadnej krytyce!
Myślę jednak, że Friszke w politycznym i polemicznym zapale zapomniał o pewnej kwestii elementarnej, o której oczywiście dziennikarze z „GW” nie mają pojęcia. Otóż obowiązkiem historyka, co wynika m.in. z roty ślubowania doktorskiego, jest dążenie do prawdy i obowiązek głoszenia prawdy. To oczywiście kłóci się z filozofią działania hagiografa i dziejopisa dworskiego, które to role przyjęło wielu historyków parających się dziejami opozycji lat 70. i 80., w tym wspominany już – mój Uczony Kolega.”

Andrzej Friszke -Zniszczyć Wałęsę

Komentarze 3

 1. I pomyśleć, że stosowanie egzorcyzmów będzie w XXI wieku wykorzystywane w nauce. Tego bym się nie spodziewał, chociaż w ubiegłym stuleciu sam bylem traktowany przez profesorię UJ jako wysłannik Lucyfera na uniwersytet do zdemoralizowania środowiska akademickiego i egzorcyzmy nade mną wielokrotnie odprawiano na posiedzeniach naukowych rozmaitych gremiów. Wejście w nowe stulecie, a nawet tysiąclecie tych metod ‚naukowych’ jednak nie zmieniło. Niestety założenia reform w nauce nie przewidują zmian w zakresie stosowania egzorcyzmów.
  (więcej na http://www.jwieczorek.ans.pl/)

 2. Bez histerii, to tylko normalna książka
  Andrzej Czuma, poseł PO:”Uważam, że to zwykła książka naukowa, której przypisuje się nadmierne znaczenie. To normalna książka, która wywołała nienormalny zamęt….Oni tylko przedstawiają dokumenty. Mają solidną podstawę źródłową i nie przyjmują tych źródeł bezkrytycznie. Słowem: to solidna robota historyków.”
  Jak widać normalni ludzie potrafią mówić o normalnych książkach normalnie. Fakt , że jednak szatan pomieszał rozum wielu ludziom na punkcie tej książki.

 3. „Książka o Wałęsie – Ewangelia według Piłata”
  KRZYSZTOF PIESIEWICZ O KONTROWERSYJNEJ PUBLIKACJI IPN

  „Krzysztof Piesiewicz podkreślił, że mimo niekwestionowanej wartości publikacji historyków IPN, nie daje ona „koherentnego i całościowego obrazu Lecha Wałęsy”. – Jedną z największych wad tej książki jest to, że jest ona całkowicie oderwana od rzeczywistości tamtych lat, od życia ludzi w tamtym czasie, od metod, jakie stosowała SB – ocenił senator.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s