Książka o Wałęsie. Czy IPN powinien za nią zapłacić


tvn.24
Książka o Wałęsie. Czy IPN powinien za nią zapłacić
Czy książka o Lechu Wałęsie, wydana przez IPN, powinna być finansowana z publicznych pieniędzy? – Jak najbardziej – przekonywał w programie „Tak czy nie” w TVN24 Dominik Zdort. Przeciwnego zdania jest Tomasz Wołek: – Książka jest nierzetelna i jednostronna, są tam dowody na insynuacje – stwierdził Wołek.

Komentarzy 10

 1. Czy można finansować z publicznych pieniędzy nierzetelne prace ? Jasne, że nie. Problem w tym, że
  np. przeciwko jednoznacznie nierzetelnym pracom ‚naukowym’ finansowanym z kieszeni podatnika niemal nikt nie protestuje !
  Swego czasu np. argumentowałem przeciwko finansowaniu z kieszeni podatnika książek ‚historycznych’ wydawanych przez UJ na okoliczność kolejnej rocznicy. Niestety bez skutku.
  O naukach geologicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1975-2000 – inaczej
  RECENZJA Nauki geologiczne w Uniwersytecie Jagiellońskim

  Pisanie i wydawanie z kieszeni podatnika fałszywych historii uznano za zasadne a nikt nie nawoływał do zamknięcia UJ. To tak w nawiązaniu do kociokwiku wobec decyzji IPN o opublikowaniu książki opartej jednak na analizie wielkiej ilości materiałów, więc zarzut o jej nierzetelność może być dyskusyjny.
  Oczywiście skala problemu jest zupełnie inna, ale mówi wiele o hipokryzji środowiska ‚naukowego’.
  W przypadku książki o Wałęsie argument przeciwko finansowaniu jej z kieszeni podatnika jest co najmniej dyskusyjny bo książka jest oparta na faktach a ponadto nie narazi na straty kieszeni podatnika. Fałszywe historie UJ, niezależne od faktów, nie przyniosły zysków, a nawet nie wolno było o nich pisać recenzji – to w ramach wolności słowa pielęgnowanego przez środowisko akademickie – wolności do pisania kłamstwa a zakazu pisania prawdy. Protestów – brak!

 2. Władysław Frasyniuk: Trzeba rozwiązać IPN
  „Powiem więcej: takie książki nie powinny ukazywać się pod patronatem państwowej instytucji, jaką jest Instytut Pamięci Narodowej. Wydano ją za pieniądze podatników, za moje pieniądze, a ja na to się nie zgadzam. Niech sobie panowie Cenckiewicz i Gontarczyk piszą, co chcą, i publikują, ale na własną odpowiedzialność i za własne środki.”
  Ja to pisałem o ‚historiach UJ’ i nikogo to nie obchodziło. Ci co pisali kłamstwa to nadal autorytety , niekwestionowane ! Więc z tym IPN to chyba chodzi o coś innego.Ja bym chciał wszystkie moje podatki, z których finansuje się pisanie kłamstw w wydawnictwach UJ, przekazać na wydawnictwa IPN.

 3. Inny punkt widzenia :
  Nie możemy dać się zastraszyć medialnym szczwaczom
  Rozmowa z prof. dr. hab. Andrzejem Nowakiem, historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Arcana”
  „- Doktorzy Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk zebrali olbrzymi, imponujący wręcz zakresem przeprowadzonych badań, materiał źródłowy, bynajmniej nie tylko w archiwach dawnej SB. Włączyli do obiegu naukowego dużą liczbę świadectw także samego Lecha Wałęsy, który wielokrotnie, jeszcze w latach 1980-1981, wypowiadał się na temat swojego uwikłania we współpracę z SB. Autorzy, zebrawszy wielki i różnorodny materiał, wykonali następnie niezwykle drobiazgową pracę źródłoznawczą, badając starannie pochodzenie, kontekst, cechy wewnętrzne i zewnętrzne każdego wykorzystanego przez siebie źródła. Ta staranność i drobiazgowość czyni ich książkę chwilami wręcz nudną w lekturze, lecz nie chcę – oczywiście – robić w ten sposób swoistej antyreklamy tej publikacji. Stwierdzam tylko, że staranność w dochodzeniu do bardzo ostrożnie stawianych wniosków zdecydowanie przeważa w tej książce nad zarzucaną jej pogonią za sensacją.
  Wartość pracy obu historyków polega przede wszystkim na tym, iż jest pierwszym naukowym opracowaniem podejmującym jedno z kluczowych zagadnień naszej historii współczesnej.”

 4. Prokuratura zajmie się niszczeniem akt Wałęsy
  Niszczenie, zamykanie w sejfach niewygodnych akt to u nas standard . Wielkie sukcesy mają w tym władze UJ na stulecia zamykające akta akademickie Tajne teczki UJ, czyli o wyższości ‚prawa’ stanu wojennego nad Konstytucją III RP .
  Co sie dziwić, że prosty robotnik stosuje takie metody jakie wypracowali ‚wybitni’ profesorowie , niekwestionowane autorytety moralne i intelektualne.
  A mamy dowody, ze akta esbeckie bywają bardziej wiarygodne od akt akademickich, ale nikt nie nawołuje do likwidacji UJ. Draństwa jakiejś akademickiej kliki nie mogą przekreślać dorobku stuleci ale ujawnione winny być !


 5. Śledczy zajmą się niszczeniem akt Wałęsy

  „”Publikacja IPN będzie przedmiotem analizy śledczych” – zapewnia dziennik.pl prokurator krajowy Marek Staszak. Nie wyklucza, że jeśli znajdą się nowe okoliczności i dowody, prokuratura zajmie się ponownie sprawą niszczenia dokumentów. Z książki o przeszłości Lecha Wałęsy wynika, że były prezydent miał zniszczyć akta dotyczące jego kontaktów z SB.”
  Ja na marginesie tych spraw mam nadzieję, ze i niszczeniem/aresztowaniem moich akt na UJ zajmie się specjalna komisja

 6. Lech Wałęsa odpowie historykom IPN własną książką
  „Były prezydent, w odpowiedzi na publikację historyków IPN, przygotowuje własną książkę pt.: „Droga do prawdy”. – Nie wystarczy mi nagroda pokojowa, chcę dostać też Nobla z literatury – żartuje Lech Wałęsa w rozmowie z serwisem Newsweek.pl.”

 7. Dudek: Wałęsa zabrał także dokumenty o Lechu Kaczyńskim
  „- Lech Wałęsa w pierwszej połowie lat 90. wszedł w posiadanie szeregu tajnych dokumentów dotyczących swojej osoby, ale nie tylko – także takich polityków jak Lech Kaczyński. Te dokumenty, w sumie 2,5 tys. sfotografowanych stron, nie wróciły – powiedział w TOK FM doradca prezesa IPN Antoni Dudek.”

  Wałęsa nie oddał tysięcy dokumentów

  Zdaniem prawników książka o Wałęsie krąży w sieci nielegalnie!

  W IPN będzie rekomendacja dla całościowej biografii Wałęsy

 8. Paczkowski: Książka o Wałęsie jest rzetelna
  „recenzja książki Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” pióra historyka Andrzeja Paczkowskiego. Uważa on, że książka jest rzetelna, a teza, że Lech Wałęsa współpracował z SB – „najprawdopodobniej prawdziwa”.

 9. Wałęsa rozprawia się z IPN
  http://www.dziennik.pl/polityka/article235780/Walesa_rozprawia_sie_z_IPN.html
  Na przełomie października i listopada ukaże się licząca ponad pięćset stron autobiografia Lecha Wałęsy. Były prezydent w ostatniej chwili dopisał do niej fragment odnoszący się do oskarżeń historyków IPN Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza o jego współpracę z SB – pisze DZIENNIK.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: