Kudrycka: Pieniądze na naukę są w przemyśle
Gazeta Wyborcza, 19.06.2008
Wszyscy wiedzą, że reformy w nauce są potrzebne, ale to proces na wiele lat – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki. O pomysłach na poprawienie pozycji polskiej nauki i kondycji naszych uczelni opowiadała wrocławskim profesorom ..szefowa MNiSW poinformowała, że według planów rządu Donalda Tuska wydatki na naukę z kasy państwa będą systematycznie rosły o około 2 mld zł rocznie. – Ale pieniędzy na badania i naukę musimy szukać także poza budżetem, przede wszystkim w przemyśle i gospodarce – dodała Kudrycka….Pierwsze projektu zmian w systemie szkolnictwa wyższego trafią do Sejmu jesienią. Dotyczyć będą m.in. funkcjonowania PAN oraz finansowania nauki. Kolejne – te budzące większe kontrowersje w środowisku akademickim, m.in. zmiany w systemie przyznawania habilitacji, opracowane będą dopiero w przyszłym roku.
Filed under: Przegląd prasy, Reforma Kudryckiej | Tagged: finanse, Kudrycka, PAN, reformy w nauce |
„Wydatki na naukę z kasy państwa będą systematycznie rosły.” To dobrze , ale żeby po stronie wydatków na naukę nie księgowano wydatków na buble akademickie. Trzeba coś zrobić w tym kierunku.
We Wrocławiu dyskutowali o naprawie polskiej nauki
„Co źle działa w polskiej nauce
Fatalna sytuacja finansowa. Państwo przeznacza na naukę poniżej 1 proc. PKB. Tymczasem Unia Europejska oczekuje, że będzie ok. 3 proc.
Po zakończeniu studiów najzdolniejsi absolwenci wybierają lepiej płatną pracę w dużych firmach albo karierę naukową za granicą.
Pieniądze z budżetu państwa w 70 proc. przeznaczone są na działalność uczelni, a tylko jedna trzecia funduszy wydawana jest na naukę i finansowanie badań.
Nie ma klarownego systemu szkolnictwa wyższego. W Polsce istnieje ponad 100 uczelni o różnym statusie i poziomie prowadzonych tam badań. Źle działają stypendia socjalne. Wymaganego progu nie ma szans osiągnąć większość młodzieży wiejskiej.”
No i źle działa jeszcze wiele innych rzeczy o których nieco na NFA – http://www.nfa.pl