Siedziba EIT – jest decyzja ws. Wrocławia


Siedziba EIT – jest decyzja ws. Wrocławia
ONET, 18.06.2008
Budapeszt – a nie Wrocław – będzie siedzibą Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Tak zdecydowali unijni ministrowie nauki na spotkaniu w Brukseli.
Stolica Węgier miała poparcie większości państw członkowskich. Argumentem przemawiającym za tą kandydaturą był fakt, że Węgry nie miały jeszcze u siebie żadnej unijnej instytucji, w Polsce znajduje się natomiast siedziba europejskiej agencji zarządzającej współpracą na granicach Unii.

Komentarzy 5

 1. Ciekawe czy Wrocław zostanie przynajmniej włączony do Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI) do których ‚wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy’. ‚Do końca 2009 roku mają powstać dwie lub trzy WWI, w tym jedna dotycząca energii i ochrony środowiska, a kolejne transportu i medycyny’. Szanse mamy, jak na EURO 2008 ale może skończyć się podobnie.

 2. Wrocław przegrał z Budapesztem
  „- Decyzja o przyznaniu lokalizacji siedziby Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii Budapesztowi, a nie Wrocławiowi, to dla Polski strata polityczna, ale nie koniecznie naukowa – ocenia prezes PAN prof. Michał Kleiber.”
  No to naukowcy – Do dzieła! Pokażcie, ze jesteście lepsi od polityków.

 3. Siedziba Europejskiego Instytutu Technologii będzie w Budapeszcie
  „Choć w środę nikt nie obiecał Polsce, że to we Wrocławiu mieścić się będzie jedna z WWI, Kudrycka poinformowała o polsko-niemieckim porozumieniu, „aby wspólnie zorganizować silną Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w dziedzinie energii odnawialnej i nowoczesnych technologii informatycznych”.
  „Jest szansa, że środowisko akademickie Wrocławia będzie odgrywać dużą rolę zwłaszcza w WWI dotyczącym energii odnawialnej” – powiedziała Kudrycka. Zastrzegła jednocześnie, że to, czy siedzibą jednej z WWI będzie Wrocław, zależy teraz od aktywności społeczności akademickiej. „Nasza rola już się skończyła” – powiedziała. ”
  Jak widać Pani Minister sprawy widzi podobnie !

 4. Wrocław został na lodzie w sprawie EIT
  „Zgodnie z oczekiwaniami to w Budapeszcie zostanie usytuowana siedziba główna Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Wrocław nie dostał żadnych gwarancji na Węzeł Wiedzy i Innowacji ..Lokalizacje dla Węzłów wybierze 18-osobowa Rada Zarządzająca Instytutu. O miejsce w Radzie z Polski stara się prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej, kończący kadencję przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
  Rada Zarządzająca po ukonstytuowaniu się przedstawi warunki, jakie musi spełnić miasto, by mógł w nim powstać Węzeł. Następnie kandydat będzie musiał stworzyć wniosek, jeśli Rada go zaakceptuje, stanie do rywalizacji o niego.
  We wniosku każdy kandydat będzie musiał m.in. przedstawić miejsce lokalizacji dla Węzła, kadrą naukową, bazę naukową, co najmniej trzy państwa, które będą partycypować w projekcie i przedstawić proponowane kierunki badań.”
  No to czekamy na zawiązanie węzła. Ciekawe jaki węzeł zostanie wybrany – cumowniczy czy może babski ? href=”http://www.tgdh17.republika.pl/techniki/wezel.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: